Protokół Nr XII/04
Protokół Nr XII/04
obrad XII Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach odbytych w dniu 30 czerwca 2004 r.
Obrady rozpoczęto o godzinie 1015 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Kleszczelach. Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Miejskiej w Kleszczelach - Pan Jerzy Jaroszewicz.
W obradach uczestniczyli radni: Grażyna Bieroza, Walentyna Duda, Henryka Ewa Gąsowska, Mirosław Gryniewicki, Saber Hassoun, Jerzy Jaroszewicz, Michał Kazimieruk, Marek Martynowicz, Waldemar Janusz Niewiński, Jan Piasecki, Włodzimierz Sajewicz, Teofila Strojna, Mikołaj Szymczuk i Włodzimierz Wasiluk. W obradach nie uczestniczyli radni Marek Haponiuk i Michał Kazimieruk, którzy nieobecność usprawiedliwili.
Protokołowała: Walentyna Sidoruk
Do punktu 1.
Otwarcia obrad XII Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach dokonał Przewodniczący Rady Jerzy Jaroszewicz witając Pana Aleksandra Sielickiego - Burmistrza Kleszczel, radnych Rady Miejskiej w Kleszczelach, sołtysów i pozostałych uczestników dzisiejszych obrad.
Przewodniczący stwierdził, że na stan 15 radnych, w obradach uczestniczy 13 radnych, co stanowi quorum do podejmowania prawomocnych uchwał Rady. Listy obecności radnych i pozostałych osób uczestniczących w obradach w załączeniu do protokołu (załączniki Nr 1,2 i 3).
Do punktu 2.
Przewodniczący Rady wniósł o dokonanie w punkcie 6 "Powzięcie uchwał w sprawach:" następującej zmiany:
- wykreślić w pkt "e" treść "Plan Gospodarki Odpadami", ponieważ "Plan..." stanowi załącznik do "Gminnego Programu Ochrony Środowiska" i będzie przedstawiony w pkt "d".
Przewodniczący Rady wystąpił z zapytaniem do Radnych czy nie wnoszą uwag do zaproponowanego porządku dzisiejszych obrad, uwzględniając zaproponowane zmiany.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt porządku obrad z przedstawionymi poprawkami.
W głosowaniu brało udziałtrzynastu radnych, z których "za" przyjęciem przedstawionego wyżej porządku obrad głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:
1)Otwarcie obrad.
2)Zatwierdzenie porządku obrad.
3)Przyjęcie protokołu z poprzedniej XI sesji Rady.
4)Interpelacje i zapytania radnych.
5)Informacja Burmistrza Kleszczel o sprawach bieżących.
6)Powzięcie uchwał w sprawach:
a) wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne
b) zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę
c) ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia oraz nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Kleszczele
d) Gminnego Programu Ochrony Środowiska
e) zbycia nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kleszczele w drodze bezprzetargowej
f) przekazania sieci wodociągowej stanowiącej własność gminy Kleszczele
g) zmieniająca uchwałę w sprawie budżetu gminy na 2004 r.
h) dokonania zmian w budżecie gminy na 2004 r.
7)Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
9)Wolne wnioski.
10)Zamknięcie obrad.
Do punktu 3.
Przewodniczący Rady wystąpił z wnioskiem o przyjęcie protokołu XI Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach odbytej w dniu 25 maja 2004 r. bez odczytania. Protokół był wyłożony do wglądu w Urzędzie Miejskim w Kleszczelach oraz obecnie znajduje się na sali obrad.
Jeżeli nikt z Radnych nie wniesie uwag do treści protokołu to zostanie przyjęty przez aklamację.
Do treści protokołu przed obradami sesji oraz w trakcie obrad uwag nie wniesiono.
Wobec powyższego protokół Nr XI/04 obrad Rady Miejskiej odbytych w dniu 25 maja 2004 r. został przyjęty przez aklamację.
Do punktu 4.
Interpelacje i wnioski zgłosili:
Radna Grażyna Bieroza
- co będzie z odpadami? Można byłoby zakupić kontenery. Jest teraz możliwość pozyskania na to środków.
Do punktu 5.
Burmistrz Kleszczel Aleksander Sielicki przedstawił informację o bieżących sprawach:
- w okresie między sesjami Burmistrz wydał 9 zarządzeń. Przedstawił kolejno, jakich spraw zarządzenia dotyczyły,
- poinformował, iż został złożony wniosek do programu SAPARD na zadanie dotyczące rozbudowy sieci kanalizacyjnej w Kleszczelach. Do 19 sierpnia 2004 r. będzie podpisana umowa z wykonawcą wyłonionym w przetargu. Zadanie trzeba zrealizować do 30 września br. Trudno będzie w tak krótkim czasie inwestycję wykonać.
- w ostatnich dniach roku szkolnego "Osinobus" uległ awarii, która pochłonęłaby duże środki. Robione jest rozpoznanie dotyczące zakupu nowego autobusu. W budżecie zarezerwowano na ten cel 15.000 zł.
- modernizacja ul. Kopernika w Kleszczelach nie znalazła się w Kontrakcie Wojewódzkim. Mówił o takiej ewentualności burmistrz na poprzedniej sesji. Jest przygotowany wniosek do kolejnego programu. W dniu wczorajszym to zadanie zostało zgłoszone w ramach Euroregionu Niemen. W dniu 9 lipca br. zadanie będzie także zgłoszone w ramach ZPORR.
- droga Policzna - Kleszczele nie otrzymała promesy do realizacji. Ze Starostwem Powiatowym uzgodniono, że w ramach środków przeznaczonych na realizację tej inwestycji, będą wykonane dwa odcinki drogi na terenie naszej gminy: w Toporkach odcinek drogi do granicy ostatnich zabudowań oraz z Żuk do Piotrowszczyzny.
- bardzo dużo jest zadań, które nie otrzymały promesy w ramach programu SAPARD. My z tego programu zrezygnowaliśmy po otrzymaniu potwierdzenia, że zakwalifikowaliśmy się do programu Phare, w ramach którego zadanie rozszerzono o rozbudowę sieci kanalizacyjnej na ul. Leśnej i Mickiewicza.
- w dniu dzisiejszym została podpisana umowa z programu SAPARD na zakup sprzętu wodnego na zbiornik "Repczyce".
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady uznał, iż informacja Burmistrza Kleszczel została przyjęta.
Do punktu 6a.
Burmistrz Kleszczel wyjaśnił, iż limit wydatków jest potrzebny do strategii realizowanej na poziomie gminy. Instytucje wdrażające programy wymagają takiego planu. Realizowane zadanie musi być zawarte w limicie wydatków. Zapisanie zadań w uchwale nie oznacza, że w tym okresie będą realizowane. Jest to dokument dotyczący określenia pewnej wizji, ale jej realizacja jest uzależniona od możliwości. Aby stworzyć szeroki wachlarz pola inwestycyjnego, zawartych jest w programie wiele zadań. Jest to plan w pewnym sensie wirtualny, aby było można składać wnioski w danej branży. Następnie burmistrz omówił kolejno zadania ujęte w projekcie uchwały. Burmistrz podkreślił, iż zadania będzie można zmieniać i dodawać inne.
Radny Saber Hassoun zgłosił wniosek o rozszerzenie zawartej w pkt 1 wykazu modernizacji dróg gminnych o ul. Kościelną, 1 Maja i Białowieską.
Burmistrz odpowiedział, iż gdyby iść takim tokiem rozumowania, plan zawierałby nie 11 punktów, ale 30. Nie można narzucić zbyt dużo zadań, których realizacji nie będzie. Nie widzi możliwości realizacji tego zadania w tym okresie. Trzeba budować kanalizację sanitarną także na pozostałych ulicach Kleszczel i w Dobrowodzie. Zgłoszono fiszkę na duże zadanie, które obejmie wymianę rur azbestowych. Budżet unijny jest przyjęty do 2007 r. To zadanie będzie zgłoszone do realizacji po 2007 r.
Radna Walentyna Duda zapytuje, gdzie droga w Daszach (dwa odcinki)?
Burmistrz odpowiedział, iż jest zawarta w pkt 6 projektu. Natomiast drugi odcinek w Daszach w kierunku Rogacz zostanie zrobiony, gdy pojawi się jakakolwiek możliwość.
Radny Jan Piasecki zgłosił wniosek o przedłużenie modernizacji drogi Dasze - Żuki do Pogreb.
Burmistrz odpowiedział, iż zadanie dotyczące modernizacji drogi Żuki - Pogreby - Kleszczele trzeba ująć kompleksowo w okresie późniejszym.
Przewodniczący Rady uważa, że w projekcie jest ujętych wiele inwestycji i dobrze byłoby wykonać to, co jest zawarte. Burmistrz opracowując limit, wziął pod uwagę możliwości.
Wobec braku dalszych uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie limitu wydatków na wieloletni programy inwestycyjne. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.
Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałtrzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało dwunastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymał się" od głosujeden radny. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr XII/118/04 w sprawie limitu wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne została powziętawiększością głosów. Uchwała stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Do punktu 6b.
Kierownik Referatu Rolnictwa, Mienia, Ochrony Środowiska i Drogownictwa Jan Sawicz poinformował, iż ustawodawca nałożył obowiązek corocznego zatwierdzania taryf dla odbiorców wody. Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej Pani Joanna Trzeciak z Gospodarstwa Pomocniczego w Bielsku Podlaskim przy WZMiUW przyjęła zgłoszone wnioski odnośnie jakości wody oraz funkcjonowania wodociągu. Podwyżka jest niewielka i obejmuje wzrost kosztów eksploatacyjnych. Dotyczy opłaty za pobór wody i opłaty stałej. Przedsiębiorstwo ma obowiązek wymiany wodomierzy, co pokrywane jest z opłaty stałej. Do rozbudowy 2 zgłoszonych odcinków sieci: do cmentarza w Dobrowodzie i do zabudowy kolonijnej w Sakach Przedsiębiorstwo zobowiązało się przygotować dokumentację i ewentualnie realizację tych zadań.
Radny Mikołaj Szymczuk zgłosił uwagę, że za późno informuje się o podwyżce. Podwyżka taryf wchodzi z dniem 1 lipca, a uchwała jest podejmowana 30 czerwca.
Kierownik Sawicz zobowiązał się, że w przyszłości będą się starać, aby Przedsiębiorstwo wcześniej przesyłało wniosek. Pani Trzeciak poinformowała, że wszystkie gminy w okolicy podejmują uchwały w ostatnich dniach czerwca.
Innych uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.
Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałtrzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało dwunastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymał się" od głosujeden radny. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr XII/119/04 w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę została powziętawiększością głosów. Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Do punktu 6c.
Pani Alina Snarska, prowadząca sprawy oświaty w gminie, uzasadniła potrzebę przyjęcia nowego Regulaminu wynagradzania nauczycieli:
- poprzedni Regulamin przyjęty w 2000 r. zawierał niedoprecyzowane pewne sformułowania,
- zmieniła się jurysdykcja - uprawnienia zarządu przeszły na burmistrza
- na utrzymanie funkcjonowania szkół przekazywanych jest co raz mniej środków, a koszty utrzymania są co raz wyższe.
Pani Snarska przedstawiła najważniejsze zmiany zawarte w nowym projekcie:
- zasady przyznawania dodatku motywacyjnego,
- zmiany w przyznawaniu dodatku funkcyjnego - proponowana jest jedna stawka,
- dodatek za wychowawstwo i dla opiekuna stażu - uzależnić od liczebności oddziału,
- wyeliminować dodatek za sprawdzanie zeszytów,
- doprecyzowanie zapisów dotyczących przyznawania dodatków mieszkaniowych dla członków rodziny nauczyciela.
Poinformowała, iż zgodnie z procedurą projekt Regulaminu został przesłany do Oddziału ZNP. Związek zawodowy przesłał zastrzeżenia do projektu Regulaminu, które szczegółowo omówiono na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych. Opinia Komisji była taka, aby uwzględnić tylko dwa punkty spośród wymienionych 8, a dotyczące:
- usunąć z projektu w paragrafie przedstawiającym szczegółowe kryteria przyznawania nauczycielom dodatku motywującego punkt dotyczący przyznawania dodatku za udokumentowaną pracę rozwijającą zainteresowania uczniów uzdolnionych ora pracę z uczniami mającymi trudności w nauce, ponieważ jest to obowiązek statutowy nauczycieli i nie powinien znaleźć się w regulaminie.
- w skład Zespołu d/s Nagród powinien wchodzić także dyrektor szkoły.
Do przedstawionego materiału radni nie zgłosili zapytań i uwag.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia oraz nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Kleszczele.
Radny Marek Martynowicz powiedział, iż może dyrektor szkoły ustosunkuje się do Regulaminu i wyrazi swoją opinię.
Pani Alina Snarska odpowiedziała, iż kto miał opinię wyrazić - wyraził, natomiast dyrektor nie ma obowiązku.
Dyrektor Zespołu Szkół Jerzy Jakubowski zabierając głos w sprawie Regulaminu potwierdził, iż jego uwagi pokrywają się częściowo z uwagami wniesionymi przez ZNP. Jego zdaniem dodatki motywacyjne nie spełniają roli. Nie można sztywno określić osiągnięć nauczyciela. Trudno będzie ocenić nauczyciela stosując proponowane kryteria. Odnośnie dodatków funkcyjnych nie ma uwag. Natomiast zmniejszenie dodatku za wychowawstwo spowoduje trudności ze zgodą na pełnienie przez nauczycieli wychowawstwa. Jest to ogromna praca i bardzo trudna. Jednak uważa, ze zmniejszenie wysokości dodatków jest konieczne.
Burmistrz Aleksander Sielicki zwrócił się z zapytaniami czy obecnie trzeba motywować nauczyciela do pracy? Jeżeli nauczyciel nie otrzyma dodatku, nie będzie dobrze pracować? Szkoła z budżetu gminy zabiera 300.000 zł. Nie można zrobić ulicy w Daszach, Toporkach, bo te środki są dokładane do oświaty. Nauczyciele nie chcą słuchać burmistrza, bo Karta Nauczyciela im to gwarantuje. Burmistrz uważa, że Karta nauczyciela daje zbyt wiele przywilejów nauczycielom i dobija takie małe gminy jak nasza. Odpisy na fundusz świadczeń socjalnych jest dwukrotnie wyższy niż w innych zakładach. Skoro nauczyciele otrzymują na wczasy ok. 800 zł poza wynagrodzeniem dyrektor nie musi przyznawać dodatku motywacyjnego, bo nauczyciele nie źle zarabiają. W roku zaoszczędziliśmy 30.000 zł na dodatkach. Nauczyciele w każdym roku otrzymują podwyżki. W Urzędzie pracownicy nie otrzymują od 4 lat podwyżek i nagród. To, co jest zapisane jest właściwe, ale dyrektor może nie przyznawać dodatków. Nie można dofinansowywać wynagrodzenia kosztem dróg, kanalizacji i innych zadań. Nauczyciele powinni to w końcu zrozumieć. Należy zmienić mentalność wśród nauczycieli i podejście dyrektora.
Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałtrzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr XII/120/04 w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia oraz nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Kleszczele została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.
Do punktu 6d.
Kierownik Referatu Rolnictwa, Mienia, Ochrony Środowiska i Drogownictwa Jan Sawicz poinformował, iż do 30 czerwca br. jest wymóg opracowania Gminnego Programu Ochrony Środowiska, którego częścią składową jest Gminny Plan Gospodarki Odpadami. Te plany muszą być zsynchronizowane z programami powiatowym i wojewódzkim. Dla naszej gminy Plan opracował Pan Jarosław Zgiet. W związku z opóźnieniami w otrzymaniu Programu, także radnym materiały zostały przesłane późno, za co przeprosił. Program zawiera drobne błędy, które zostaną wyeliminowane. Wnosi o zaakceptowanie Projektu w tej postaci. Nadmienił, iż Programu co najmniej raz na 4 lata musi być poddany weryfikacji, ale można też i częściej. Jeżeli zajdzie potrzeba, Rada może wprowadzać korekty.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Ochrony Środowiska. Radni nie wnieśli uwag do projektu.
Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałtrzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr XII/121/04 w sprawie Gminnego Programu Ochrony Środowiska została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
Do punktu 6e.
Kierownik Referatu Rolnictwa, Mienia, Ochrony Środowiska i Drogownictwa Jan Sawicz poinformował, iż proponowana jest do zbycia nieruchomość po byłym SKR położona w Policznej. Sprawa zbycia nieruchomości jest otwarta od dawna. Nie było dotychczas chętnych. Sąsiednia działka i obecnie przeznaczona do zbycia w przeszłości stanowiły jedną nieruchomość i obecnie po podziale występuje przemieszanie mediów, tj. sieć wodociągowa, szambo, czy budynek są położone na obu działkach. Zainteresowana kupnem jest osoba, która dzierżawi sąsiednie działki od Agencji Nieruchomości Rolnych. Proponuje się zbycie nieruchomości w trybie bezprzetargowym w celu poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zbycia nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kleszczele w drodze bezprzetargowej. Radni nie wnieśli uwag do projektu.
Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałtrzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr XII/122/04 w sprawie zbycia nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kleszczele w drodze bezprzetargowej została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.
Do punktu 6f.
Kierownik Referatu Rolnictwa, Mienia, Ochrony Środowiska i Drogownictwa Jan Sawicz poinformował, iż w związku z brakiem dobrej woli współpracy ze strony Gminy Czeremcha, proponuje się przekazać odcinek wodociągu z Repczyc do Kuzawy odpłatnie. Mogą być z tym pewne trudności.
Radna Walentyna Duda zwróciła się z zapytaniem, co będzie jeżeli gmina nie zechce przejąć?
Kierownik Sawicz odpowiedział, iż nie maja wyjścia, musi przejąć.
Burmistrz Aleksander Sielicki w uzupełnieniu powiedział, iż w ostatnim czasie były realizowane sprawy związane z siecią wodociągową wzdłuż drogi Repczyce - Kuzawa. Gmina nasza została zobowiązana do złożenie deklaracji podatkowej. Gmina Czeremcha doprowadziła do tego uzasadniając zaleceniami pokontrolnymi RIO. Prowadzona była procedura podatkowa, naliczony podatek od nieruchomości. Burmistrz wystąpił z podaniem o umorzenie. Wójt rozpatrywał wniosek w ciągu dwóch miesięcy i wydał odmowną decyzję. Uzasadniał brakiem przesłanek do umorzenia oraz dbałością o dochody własnej gminy. Co tydzień są przesyłane upomnienia. Skoro wykazał brak dobrej woli porozumienia, dlaczego mamy nieodpłatnie przekazywać wodociąg? Mamy prawo przekazać sieć wodociągową odpłatnie. Wartość wodociągu to kwota 25.000 zł. Być może odcinek sieci będzie przekazany za zaległości podatkowe.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przekazania sieci wodociągowej stanowiącej własność Gminy Kleszczele. Radni nie wnieśli uwag do projektu.
Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałtrzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr XII/123/04 w sprawie przekazania sieci wodociągowej stanowiącej własność Gminy Kleszczele zostałapowziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.
Radni: Walentyna Duda, Włodzimierz Sajewicz i Mirosław Gryniewicki w godzinach 13.25 - 13.35 opuścili salę posiedzenia.
Do punktu 6g.
Skarbnik Gminy Halina Lenkiewicz wyjaśniła, iż w załączniku określającym wykaz zadań inwestycyjnych należy zmienić zapis zadania, aby w ramach tej inwestycji zakupić kontenery na odpady na : "Zorganizowanie wypożyczalni sprzętu wodnego i plażowego przy nowo zbudowanym zalewie "Repczyce" koło Kleszczel".
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie budżetu gminy na 2004 r. Radni nie wnieśli uwag do projektu.
Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałdziesięciu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało dziesięciu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr XII/124/04 zmieniająca uchwałę w sprawie budżetu gminy na 2004 r. zostałapowziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.
Do punktu 6h.
Skarbnik Gminy przedstawiła propozycje zmian w budżecie gminy na 2004 r. Po dokonanych zmianach budżet będzie wynosił:
- po stronie dochodów 4.299.967 zł,
- po stronie wydatków 4.157.067 zł.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2004 rok. Do projektu uchwały radni nie wnieśli uwag.
Przewodniczący Rady projekt uchwały poddał pod głosowanie. W głosowaniu brało udziałtrzynastu radnych, z których "za" przyjęciem uchwały głosowało trzynastu radnych, "przeciw" głosowałozero radnych, "wstrzymało się" od głosuzero radnych. Przewodniczący stwierdził, że uchwała Nr XII/125/04 w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2004 rok została powziętajednogłośnie. Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.
Do punktu 7.
Odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych udzielili:
Kierownik Referatu RGK Jan Sawicz zwrócił się z zapytaniem do radnej Bieroza, gdzie są pieniądze na zakup kontenerów?
Pani Bieroza odpowiedziała, że na zakup kontenerów można uzyskać 50 % dofinansowania.
Kierownik Jan Sawicz podtrzymuje, że uporządkuje śmieci w Zaleszanach jak tylko pojawi się taka możliwość. W obecnym czasie jest bardzo mała obsada, a zadań tak dużo. Gmina posiada 2 kontenery. Trzeba przeanalizować, gdzie je ustawić. We wsiach nie będzie się prawdopodobnie ustawiać kontenerów. Zgodnie z dyrektywami unijnymi wytwarzający śmieci odpowiada za ich usuwanie. Najtrudniejsza jest przebudowa mentalności mieszkańców. Zbiórkę selektywną odpadów rozpoczęto w naszej gminie od najmłodszych.
Radna Grażyna Bieroza powiedziała, iż kontener spod cmentarza, gdyby był tam ustawiony, można byłoby przenieść do Toporek. Wieś nie ma żadnego śmietnika.
Kierownik Sawicz odpowiedział, że w Kleszczelach było dużo skarg w związku z ustawieniem kontenerów. Nie odrzuca pomysłu radnej, będzie on rozważony.
Burmistrz Kleszczel Aleksander Sielicki:
- uzupełniając wypowiedź kierownika podkreślił, iż trzeba mieć świadomość, że obowiązek usuwania odpadów leży po stronie właściciela. Gmina do chwili obecnej nie prowadzi polityki zobowiązującej do właściwego postępowania, bo wiadomo jaka jest bieda w społeczeństwie. Uchwała Rady z 2000 r. zobowiązuje do zawarcia umowy ze specjalistycznym przedsiębiorstwem do usuwania odpadów. Przedsiębiorstw tych jest dużo. W Kleszczelach umowy takie podpisało kilkanaście osób. Jako administracja takie możliwości stwarzamy. Nie możemy nałożyć na każdego obowiązku zawarcia umowy. Gmina ma podpisaną umowę i ponosi koszty usuwania odpadów. Zakupiono dwa kontenery. Porządkowane jest także wysypisko śmieci w Kleszczelach. Koszt porządkowania to ok. 6,5 tys. zł. Jeżeli kontener ustawimy w Toporkach, Suchowolce będą miały pretensję. W Gminnym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie ma żadnych środków. Kontenery będą stawiane w miejscach publicznych, ale ostatecznie należy się z tego wycofać. Należy uświadamiać ludzi o obowiązku usuwania odpadów.
Radna Bieroza zwróciła się z zapytaniem, czy kilka chętnych osób może podpisać umowę na dzierżawę jednego kontenera?
Burmistrz odpowiedział, że przedsiębiorstwa będą podpisywały umowy z każdym chętnym.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady uznał odpowiedzi za zadawalające.
Do punktu 8.
W wolnych wnioskach głos zabrali:
Radny Jan Piasecki
- zwrócił się z zapytaniem jak przedstawia się modernizacja drogi dojazdowej do łąk w Piotrowszczyźnie? Obecnie jest sprzyjająca pogoda do sianokosów.
Kierownik Jan Sawicz odpowiedział, iż z Urzędem Marszałkowskim zostało podpisane porozumienie na dofinansowanie remontu tej drogi i po rozstrzygnięciu przetargu zadanie będzie wykonane.
Sołtys wsi Pogreby Jerzy Wasiluk
- dlaczego remontowana jest droga Dasze - Żuki, którą jeździ niewiele osób. W kierunku Pogreb droga będzie w niedługim czasie nieprzejezdna. Na Pogreby w ogóle nie zwraca się uwagi.
Burmistrz odpowiedział, że w takich sytuacjach zawsze dokonuje się wyboru. Gdyby droga Dasze - Żuki nie była wykonana, Rada miałaby pretensje, że burmistrz nie dotrzymuje obietnic odnośnie polityki drogowej. Ciąg ten jest bardzie ważny niż droga do Pogreb. Odcinek, o którym mówi sołtys, leży w jurysdykcji powiatu. Dla burmistrza każdy odcinek drogi jest ważny, gdzie poruszają się mieszkańcy, ale nie wszystko można jednocześnie zrobić. Budżet naszej gminy jest tak niski, że brakuje na wydatki sztywne, jak sprzątanie ulicy, wynagrodzenia, basen. Co roku wciskamy dodatkowo jakąś inwestycję. Czasy są bardzo trudne. Wszystko musi mieć jakąś kolej. Przyjdzie czas na Pogreby.
Sołtys wsi Pogreby Jerzy Wasiluk
- w planie była modernizacja drogi Gruzka - droga wojewódzka (Kleszczele - Siemiatycze), ale wykonano drogę Żuki - Piotrowszczyzna.
Burmistrz wyjaśnił, iż plan opracowywano w czasie, gdy nie było starostw. Te drogi są obecnie drogami powiatowymi.
Krzysztof Piórkowski - delegat do Podlaskiej Izby Rolniczej
- wnioskuje o wycięcie zakrzaczenia przy drodze od asfaltu do Gruzki.
Kierownik Sawicz odpowiedział, iż wniosek taki był przekazany do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce. Jest obecnie trudna sytuacja ze względu na zmienną pogodę. Zarząd Dróg wykonał przejazd na drodze Kleszczele - Policzna i obecnie cały sprzęt jest przerzucony na teren gminy Narew. Gdy nastąpi powrót sprzętu do Kleszczel, będzie to wykonane.
Pan Krzysztof Piórkowski zwrócił się z zapytaniem, czy rolnicy sami nie mogą tego usunąć?
Kierownik Sawicz odpowiedział, iż poda telefon do kierownika ZDP i każdy zainteresowany może indywidualnie w tej sprawie rozmawiać.
Radny Mikołaj Szymczuk
- z Bielska Podlaskiego do Kleszczel nie ma żadnego połączenia w godzinach od 7 do 14. Może da się uruchomić jakiś autobus.
Burmistrz odpowiedział, iż prawdopodobnie na okres wakacji zostały zawieszone niektóre kursy, bo były głównie dla nauczycieli. Sprawa ta zostanie wyjaśniona.
Do punktu 9.
Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady o godzinie 1405 zamknął obrady XII Sesji Rady Miejskiej w Kleszczelach.
Podpis protokolanta:
Walentyna Sidoruk
Przewodniczący Rady
/-/ Jerzy Jaroszewicz
Metryka strony